воскресенье, 28 февраля 2016 г.

Тиждень української мови "Наш скарб-рідна мова"









                           
         Тема: « Наш скарб-рідна мова»
                    4-Б клас
Мета: Розширити знання дітей про Україну, українську мову; збагачувати словниковий запас учнів; розширювати знання про красу і багатство української мови,  пробудити почуття національної гідності, виховувати любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти рідною мовою.
Хід уроку
       На  дошці портрет Т.Г.Шевченка, прикрашений рушником, записи - висловлювання про мову„Хто не любить свою мову – той не любить свою Батьківщину”. „О мово, пісня колискова. Тебе люблю, тобою дорожу!”; виставка книг українських поетів, стіл, прикрашений українським рушником , гілочки калини у вазі.

I.Організація класу
II. Актуалізація знань.
Відгадування загадки (Слайд 3)
Є в ній вогонь калини, дзвін струмків,
Солодкий щебет ранніх солов’їв,
Твоя дитино, пісня колискова
І материнське тепле й ніжне слово
                                (Рідна мова)
21-го лютого всі народи Землі відзначають Міжнародний день рідної мови.
ІІІ. Повідомлення теми і мети заняття. Мотивація навчальної діяльності.
-Діти,  розшифруйте та прочитайте тему сьогоднішнього уроку.
(Завдання)
(Слайд 4)
АШН  АКСРБ- НІДАР  ОМАВ.
2 3 1    32145-  42351       2143
«Наш скарб  – рідна мова» (Слайд 5)
-Як ви розумієте цей вислів?
Слово учителя.
 Мова – духовний скарб нації. Це не просто засіб людського спілкування, це те, що живе в наших серцях. Змалечку виховуючи справжню людину, кожен із нас повинен передусім створити в своїй душі світлицю, в якій зберігається найцінніший скарб – МОВА.
ІV. Робота над темою уроку.
1.     Вступне  слово  вчителя.
Люди говорять різними мовами. Їх нараховується приблизно 6 тисяч. На жаль, філологи застерігають, що у ХХІ столітті щонайменше 40% цих мов вимруть. А це страшна втрата для людства, бо кожна мова– це геніальний прояв людського духу.
Дейвід Кристал, один із світових експертів з питань мов, вважає, що мовна різноманітність – це унікальна річ, і втрата кожної мови збіднює світ. Щоразу, коли втрачаємо якусь мову, ми втрачаємо унікальне бачення світу.
Тож, де і коли народилася традиція святкування Міжнародного дня рідної мови?
Історія свята, на жаль, має дуже трагічне начало. Тобто, святкуємо ми цей день з присмаком гіркоти. 21 лютого 1952 року в Бангладеш влада придушила демонстрацію протесту проти урядової заборони на використання в країні бенгальської мови. Відтоді цей день у Бангладеш став днем полеглих за рідну мову. Минуло багато років. Аж у жовтні 1999 року на Тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО було запроваджено Міжнародний день рідної мови, а починаючи з 21 лютого 2000 року цей день відзначають і в Україні.
За недовгий час свого існування це свято вже стало традиційним. Це один із тих днів, коли кожен має змогу відчути себе частиною свого великого народу, посіяти у своєму серці хоча б одну зернину любові до рідної мови.
Усі ми повинні пам’ятати і
дбати про те багатство, яке є у кожного із нас, його ми не завжди пам’ятаємо, не завжди цінуємо, але без нього не можемо жити. І багатство це – наша рідна мова.
   Китайською мовою, наприклад, говорять понад 800 млн., російською 240 млн. Українська мова належить до слов'янської групи мов.
Загальна кількість носіїв української мови — більше 43 млн. чоловік.
Не завжди було так
1720 рік – російський цар Петро І заборонив друкувати книги українською мовою.
1769 рік – видано розпорядження російської церкви про вилучення у населення України українських букварів та церковних книг українською мовою.
1775 рік – зруйновано Запорізьку Січ і закрито українські школи при полкових козацьких канцеляріях.
1863 рік – указ міністра Валуєва про заборону видання книжок українською мовою.
1876 рік – указ царя Олександра ІІ про заборону друкування нот українських пісень.
1884 рік – закрито всі українські театри.
1914 рік – цар Микола ІІ ліквідує українську пресу.
1983 рік – видано наказ про посилене вивчення російської мови у школах.
1989 рік – видано постанову, яка закріплювала в Україні російську мову як офіційну, загальнодержавну.

 (Слайд 6)(Звучить пісня «Як у нас на Україні»)
Моя прекрасна українська мово,
Найкраща пісня в стоголоссі трав.
Кохане слово, наше рідне слово,
Яке колись Шевченко покохав.
Ти наш вогонь на темнім полі битви,
Невинна кров пролита в боротьбі.
Тебе вкладаєм тихо до молитви
І за спасіння дякуєм тобі.
2. Учням пропонується прочитати з екрана висловлювання відомих людей про мову, слово. (Слайд 7)
1 гр. Мова - то цілюще джерело, і хто не припаде до нього вустами,той сам всихає від спраги.  В. Сухомлинський
11 гр.Людина, яка втратила свою мову – неповноцінна. П. Мовчан
  111гр Слово – зброя. Як усяку зброю, його треба чистити і доглядати. М. Рильський
3.Конкурс ім. П. Яцика. (Слайд 8)
Ми пишаємося тим, що є носіями такої красивої, мелодійної мови. Поети називають її золотою, солов’їною, порівнюють з дорогими діамантами. І саме від нас із вами залежить подальша доля рідної мови. Ми мусимо навчитися поважати мову, намагатися розвивати і вдосконалювати власне мовлення.
9 листопада – День української писемності та мови. Це свято вшановує вся наша держава.Наша мова прекрасна, бо писалась людьми із гарячими серцями: Л. Українкою, М. Рильським, П. Тичиною, В. Симоненком, Т. Шевченком, І. Франком та багатьма іншими митцями. Вони всі прагнули, щоб мова огорнула всю Україну.
З  метою пропаганди української мови кожного року 9 листопада проводиться Міжнародний конкурс знавців української мови.Цей конкурс носить ім’я ось цієї людини.
-Хто це?
Петро Яцик
Життя Петра Яцика - це справді яскравий взірець служіння рідному народові, Україні. Доля склалася так, що мусив емігрувати за кордон, де пожив понад півстоліття.
Але Яцик ніколи не забував про те, що він українець. Повсюдно прагнув допомогти своєму народові.Ставши видатним бізнесменом, він водночас став і великим меценатом. Петро Яцик допомагав багатьом людям. Усі ж благодійні пожертви мецената на українські справи вимірюються десятками мільйонів.
Петро Яцик належав не тільки своїм рідним, близьким, усім, кому він робив Добро. Він належав усьому нашому народові, Україні.
  
(Слайд 9) 1.Ти, дитино, покликана захищати своїми долоньками крихітну свічечку букви «ї», оберігати місячний серпик букви «є».
 -2. Ми всі вдома лише по-своєму говоримо:і батенько, і матуся, і Михайлик, і родичі наші Старицькі та Лисенки..
 -Ой, ні, бабуню! Нізащо в світі своєї мови не покину.(Л.Українка )
Наша мова прекрасна, чудова, багата. І ми, український наро, повинні любити і знати свою рідну мову. Вона, мов кринична вода, яку черпаєш, а їй немає ні кінця, ні краю. Тож розпочнемо нашу конкурсну програму.
Конкурсна программа
1гр «Барвінок», 2гр «Калинка», 3гр» Вербичка»
1 конкурс «Поетичний»
1)Пригадаємо, які вірші  ми читали про нашу мову, доповніть рядки вірша.
Хто автор таких рядків?.
(Слайд 10,11,12)
 1гр.Буду я навчатись мови…. (золотої)
У трави – веснянки, у гори ….( крутої),
В потічка веселого, що постане..( річкою),
В пагінця веселого, що зросте…( смерічкою).
                        (А. Малишко)
11 гр. Любіть Україну у сні й…( наяву),
      Вишневу свою… (Україну),
Красу її, вічно живу і …(нову)
І мову її ….(солов*їну) (В.Сосюра)
111 гр Ти постаєш в ясній …(обнові)
   Як пісня, линеш, рідне ..(слово),
Ти наше диво… (калинове).
Кохана материнська.. (мово)! (Д. Білоус)
2)– Діти, а хто з вас знає вірші про мову?
 Діти декламують вірш Сидора Воробкевича «Рідна мова»
Мово рідна, слово рідне,
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
А лиш камінь має.
Як ту мову  забувати,
Котрою учила
Нас всіх ненька говорити,
Ненька наша мила!
Вірш Ю. Рибчинського «Наша мова»
Мова наша, мова −
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова.
Мова наша, мова −
Пісня стоголоса,
Нею мріють весни,
Нею плаче осінь.
Як вогонь у серці
Я несу в майбутнє
Невгасиму мову,
Слово незабутнє.
Так, діти, дуже гарно сказав поет Ю. Рибчинський – невгасиму мову, слово незабутнє. Рідне слово зігріває серце.
Бо де б не проживав українець, всюди відчуває він поклик рідної землі, хвилюється аж до сліз, зачувши рідне слово.
2 конкурс «Маленькі поети»
-А зараз ви самі побудете  в ролі поетів  і складете вірші, присвячені українській мові. Одже, ваше завдання-скласти вірш про мову і передати в ньому свої почуття до неї. Бажаючі можуть добирати власні рими і працювати самостійно.
…..мова!                         ………мова
…..кольорова!           …….казкова
 …….прекрасна                 ……барвінкова
                                                     ………колискова
            ………ясне                          …….прекрасна
  ……багата     ……..ясна                  .                                                                                    ……..ясна                        …….рідна 
…….малята                         ……….моя
……….дня                      ……….дня
…….люблю…….свою

3 конкурс «Горішки для розуму. Мовні жарти»
Поетична творчість – найвища ступінь мовної культури. До поетичної творчості належать  і  мовні жарти,загадки.
Слайд (13,14,15,16)
1 груп
ДЕРЕВО ЛАМАЄ,
    ХВИЛІ ЗДІЙМАЄ,
   З К ПОЄДНАТИ-
БУДЕ В ПОЛІ ЗРОСТАТИ( БУРЯ,БУРЯК)
11 група
ЗНАЙДІТЬ СЛОВА, ЯКІ РОЗРІЗНЯЮТЬСЯ  ОДНИМ ПРИГОЛОСНИМ ЗВУКОМ. ПЕРШЕ ОЗНАЧАЄ СИЛЬНИЙ ДОЩ, ДРУГЕ-НАЗВУ ФРУКТУ. (ЗЛИВА,СЛИВА)
111 група
   ВІН У БУРЮ, ХУРТОВИНУ
    ВИРОСТАЄ БІЛЯ ТИНУ.
    КОЛИ Ж З НА Н ЗМІНИТИ,-
     МОЖНА БУДЕ В НЬОМУ ЖИТИ. (Замет, Намет )
Мова завжди живе поряд з піснею. Бо наша мова – як чарівна пісня, що вміщує палку любов до Вітчизни, ніжність до рідної землі.
300 000 пісень склала Україна. Пісня – душа народу.
Послухайте, діти,  українську пісню «Одна калина» муз. Р. Квинти,  сл.Куровського.
Краса мови українського народу не лише в піснях та віршах. Які чудові приказки, прислів’я, забавлянки, потішки складено в народі.
 Діти, а чим відрізняються прислів’я від приказки?
Прислів’я – це короткий, влучний, переважно двоскладовий вислів, що має повчальне значення.
Приказка – це також короткий влучний вислів, але він не має повчального змісту.
4 конкурс «Зв’язочка»
 (Слайд 17)
6. Діти, і ви знаєте багато прислів’їв та приказок. Давайте пригадаємо їх
Дуель  із прислів*ями (Всі команди по   черзі)
По одному із членів команд дописати прислів*я»Зв’язочка»
1.Слово до слова – (зложиться мова.)
2.Щире слово, добре діло (душу й серце обігріло.)
3.Свій розум май, але ()мудрих людей питай.
4.Умій сказати, умій(змовчати.)
5.Шабля ранить голову, а (слово душу.)
6.Рана загоїться, зле (слово ніколи.)

(Слайд 18)
5. Конкурс скоромовок «Кращий скоромовник»

Ведуча: Представники кожної команди мають проказати скоромовки. Члени якої команди краще їх проговорять, та команда і переможе в цьому конкурсі.
Скоромовки

1 гр.Вибіг Гришка на доріжку,
На доріжці сидить кішка,
Хай впіймає кішка мишку.

2 гр.Ой був собі коточок,
Украв собі клубочок,
Та й сховався у куточок.

3 гр.У печі, у печі
Смачні та гарячі
Пшеничні калачі.
Хочеш їсти калачі,Не лежи на печі.
6       Конкурс «Хто більше?»

1Гр.  Придумати іменники до слова мова.
-         глибина
             Мова            -  скарб
-         душа
11гр.Придумати прикметники до слова мова.
(Солов’їна, золота, кольорова, чудова…)
111 гр.Придумати  дієслова до слова мовою (Чарують, заслуховуються, співають, відтворюють, відроджують )

 7.Конкурс «Перефразуй»
-Що засуджується у творі?( Твір«Чубчик» ( ст 34  ДПА)Зневажливе ставлення до своєї рідної мови)
Пташенята шпаків за одну добу з*їдають велику кількість комах.
 (1.Коли вилуплюються шпаченята, вони з*їдають цілу купу жуків, личинок, черв*яків.
2.Маленькі  пташенята подають дуже багато різної мошви.
3. Малеча шпачиної сім*ї така прожерлива).
8.Конкурс Мовні жарти «Шпаргалка»
Але в повсякденній розмові ви частенько послуговуєтеся суржиком, тобто такими словами, яких  немає в літературній українській мові-це русизми, слова кальки з інших мов. «Шпаргалка»
1 гр
Ти класна дєвка. Я з тобою дружитиму. Напіши мені отвєт.
11 група
Дай списать бо нічого незнаю неучив. Якшо    не даси буду обіжаця.
111 група
 Анька Прівет.Скільки  часов. Підем вмєстє додому. Шо ти будеш куплять у оптовику.

 9.Конкурс «Ерудити»
А)Сторінка біографа
Як називають в народі Т. Шевченка? ( Кобзар)
Як називають І. Франка? ( Каменяр)
Як називали Лесю Українку? ( Дочка Прометея)
Яке справжнє ім’я Лесі Українки? ( Лариса Петрівна Косач)
Хто з українських письменників мав власну бібліотеку в 500 томів?( І. Франко)
Б)Сторінка мовознавця
 Розмова між двома  або кількома особами (Діалог)
Манера вимовляти слова, звуки під час розмови, декламації (Дикція)
Слова , різні за звучанням, але близькі за значенням (Синоніми)
Умовні знаки для секретного письма (Шифр)
Як написати слово робота п*ятьма, чотирма  літерами (Праця, труд)
Назва якого розділового знака походить з грецької мови, де вона означає “кривий, зігнутий, повернутий” ? ( апостроф)
Назва якого розділового знака на латині означає “тягти”? ( тире)
10.Конкурс ВГАДАЙ СЛОВО”
За лексичним значенням вгадати слова
1.З’їсти або випити трохи чогось для проби. (Скуштувати)
2.Вказати напрям руху(Спрямувати)
3.Викликати почуття душевного неспокою. (Стурбувати)
4.Надати чомусь форму. (Сформувати)
5.Викликати почуття хвилювання. (Схвилювати)




















































































11конкурс       «Перекладачі»
Ведуча:
 Кожна команда отримує слова російською мовою, які потрібно перекласти на українську.

 Російська мова          Українська мова
 1гр.
Зонтик -                           парасолька
форточка -
                      кватирка
галстук -
                         краватка
чулки -
                             панчохи
пуговица -
                        ґудзик
2 гр.
хворост -                             хмиз
пешком -
                           пішки
скоро -
                            незабаром
радуга -
                            веселка
вместе -
                            разом
3гр.
гвоздь -                              цвях
палатка -
                          намет
утюг -
                              праска
чемодан -
                        валіза
младенець -
                   немовля
 Вірш
Іде вуйко Хрещатиком приїжджа людина
Запитує у зустрічних «А котра година?»
Перехожі пробігають позирають скоса.
Той рукою відмахнеться, той відведе носа.
А тут раптом двоє негрів вийшли з гастроному.
Один глянув на годинник «Зараз чверть на сьому»
Вуйко низько уклонився.
Дякую шановні!
Значить є ще у столиці україномовні.
Хто такий вуйко?
12конкурс » Старовинні слова»

Учні знайшли у словнику цікаві слова.(Групи задають слова одна одній)
(Слайд 19, 20,21)
І команда
Жупан
а) пан, який постійно журиться;
б) хлопець, який любить танцювати на дискотеках;
в) давній верхній чоловічий одяг.
ІІ команда
Затірка
а)  дірка, що утворилася від витирання гумкою неправильно написаного слова;
б) це давня національна страва з борошна;
в) це неохайний, брудний, зімятий зошит у портфелі.
ІІІ команда
Макітра
а) найвища точка хати;
б) вид глиняного посуду великого розміру напівсферичної форми з широким отвором;
в) сухі світло-жовті стебла злакових рослин, що залишаються після обмолоту і використовуються як корм скотині, паливо. А також для підстилки покриття будівель.
13конкурс «Народні мудрості»
Відео «Народні мудрості»
Заварив кашу, так їж.
Не кажи гоп, поки не перескочиш.
Місяць лютий спитає, чи взутий.
Чужим добром не збагатієш.
Вовка ноги годують.
Кожна жаба своє болото хвалить

14конкурс «Цікави факти про українську мову» (Готують групи)
VI Підсумок, систематизація
СЛОВО УЧИТЕЛЯ
Одного разу кардинал Ришельє викликав до себе на розмову видатних письменників та професорів. Владно окинувши їх поглядом, він запитав:
- У Франції один король?
- Один,
ваша превелебносте, - відповіли ті.
- Отже, маючи одного короля, ми повинні говорити однією мовою, і вам належить над цим добре попрацювати.
І французька мова стала однією з найпрестижніших мов світу.
Ви спитаєте, що можете ви, прості школярі, зробити для того, щоб українська мова заявила про себе на цілий світ?
На думку спадає одна притча:
Прилетіла Синичка до Голуба – символу миру і чистоти – і запитала:
-Скільки важить одна сніжинка?
Здивувавшись, Голуб відповів, що майже нічого.
Але не вгамовувалась Синичка, і сівши на дерево, спостерігала, як вальсуючи, сніжинки сідають на соснову гілку.
Так їх сіло аж 750, а коли впала 751 – гілка зламалася.Розповіла про це Синичка Голубові.
На що мудра пташка відповіла:
-Можливо, не вистачає лише однієї особи , щоби у світі запанував мир.
Подумаймо, а, може, бракує когось одного з вас, аби наша мова беззастережно і всевладно запанувала в нашій державі?
Тож плекаймо нашу мову, кохаймося в слові.
поважаймо нашу державу, пишаймося тим, що ми – українці Бажаємо вам любити і шанувати рідну мову. Добре її знати. А для того добре вчитися і багато читати.
 Ось і завершилась наша конкурсна програма. Багато гарних слів ви почули про рідну українську мову. Мине час, і ви подорослішаєте, тому дуже хочеться, щоб ви зростали у ріднім краї, з рідним словом. І ніколи не цуралися рідної мови.Підбиття балів, нагородження команд