У МАЙСТЕРНІ ХУДОЖНИКА-ЖИВОПИСЦЯ. НАТЮРМОРТ. ДАРУНКИ ОСЕНІ.
Мета. Провести
бесіду про один із жанрів образотворчого мистецтва - натюрморт; вчити дітей
малювати натюрморт з натури, правильно розміщувати предмети,передаючи розміри, форми, пропорції і колір предметів; розвивати колірну чутливість, уміння
розрізняти тональні й колірні відтінки; розвивати вміння самостійно працювати з
фарбами, вільно їх змішувати, правильно користуватися пензлем, палітрою;
виховувати художній смак, естетичне ставлення до навколишнього світу.
Обладнання. Предмети для
складання композиції, матеріали для демонстрації порядку і техніки виконання
роботи, альбом для малювання, простий олівець, кольоровий папір, гумка, фарби,
пензлі №4, 6, посудина для води, серветки для витирання рук і пензлів,
палітра,презентація до уроку.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
Як гарно сьогодні в кімнаті у нас,
І сонечко лагідно світить для вас.
Уважними, старанними, охайними ставайте.
Фантазуйте, малюйте, руки підіймайте,
Завдання усі ви сміливо долайте,
Заняття своє вже починайте…
І сонечко лагідно світить для вас.
Уважними, старанними, охайними ставайте.
Фантазуйте, малюйте, руки підіймайте,
Завдання усі ви сміливо долайте,
Заняття своє вже починайте…
II. Актуалізація опорних знань.
- Які види образотворчого мистецтва ви вже знаєте?(Графіка, живопис, скульптура, архітектура,дек.-прикл. мистецтво)
- Що ви знаєте про художників-графіків, чим вони малюють?(Олівцями,
крейдою, ручками, тушшю.. Матеріали сухі і тверді)
- Чим малюють художники-живописці?(Фарбами і пензлями)
- Зараз ми купуємо фарби в
крамницях, а раніше живописці самі шукали барвисті камінці чи глину, розтирали
в кольорове борошно, додавали води, клею, яєць,олії і навіть меду і робили
фарби .
- Назвіть основні і похідні
кольори.
(Основні — червоний,
жовтий, синій; похідні — зелений, фіолетовий, оранжевий.)
- Як отримати похідні кольори з основних? (Шляхом змішування основних кольорів.)
- Назвіть кольори райдуги (веселки).
(Червоний, оранжевий,
жовтий, зелений, голубий, синій, фіолетовий.)
- Як ще можна назвати кольори райдуги? (Хроматичні.)
- Які кольори належать до ахроматичних? (Білий, чорний, сірий.)
- Які кольори називають теплими? А які є холодними? (Червоний, оранжевий, жовтий — теплі кольори; синій, блакитний,
фіолетовий — холодні кольори.)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Перегляд кліпу (про живопис)
- Як ви вважаєте, до якого художника ми сьогодні з вами завітаємо в гості?(Відповіді
дітей)
- Сьогодні ми вирушимо в музей до художника-живописця. Хто з вас був у
такому музеї?
У музеях зберігаються картини видатних художників, ці шедеври бачить
величезна кількість людей.
Дуже часто в таких музеях відбуваються виставки дитячих робіт. Сьогодні ми
створимо колекцію малюнків. Для того щоб їх бачили учні інших класів, батьки,
педагоги, ми організуємо виставку робіт.
ІV. Оголошення теми уроку.
- На сьогоднішньому уроці ми ознайомимося з живописом як видом
мистецтва..Дізнаємося, що таке
натюрморт, розглянемо картини відомих художників та спробуємо самі
створити натюрморт.
V. Пояснення нового
матеріалу.
1. Вступна бесіда
- Можна створити картину в лініях або однією фарбою. Але найбільш
сильною і яскравою мовою образотворчого мистецтва є мова живопису Тому, що це
мова кольору, простору і фактури. Світ навколо нас сповнений фарбами. Ми так
звикли до цього колірного багатства, що часто навіть не помічаємо його. Але без
кольору світ стане нудним. А щоб передати все його різноманіття, в нас є
чудовий помічник — живопис.
(СЛАЙД КАРТИНИ)
Подивіться на репродукції картин. На них зображені звичайні речі. Ті, що
оточують людину, з якими вони мають справ кожен день; квіти, плоди, їжа,
предмети побуту-ось що найчастіше опиняться
у центрі натюрмортів.
- Натюрморт —
французьке слово, яке буквально означає «мертва природа». Але голландські художники
перекладали це слово як «тиха натура». Так дійсно краще! Адже втомлені сонечком
овочі або фрукти тихенько лежать і позують художникові.
У натюрмортах зображують не
тільки неістот, але й фрукти, квіти, рибу чи дичину.
Основоположниками натюрморту були
голландці.Голландія на той час була передовою і багатою державою. Художники
малювали те, що було зрозуміле й близьке всім: тихі поля, море, затишні кімнати
зі старовинними меблями, сімейні сценки.
Це був час розквіту голландського живопису. Усі захоплювалися
мистецтвом, усі купували картини. Художники навіть іноді платили своїми
картинами і господарці за кімнату, і кравцю за костюм.
З особливою любов'ю голландські художники писали натюрморти. «Сніданок з
курчам» «Сніданок із шинкою та персиками», «Сніданок з омарами» — ось назви
деяких з них.
Вони полюбляли використовувати сірі тони, особливо для фону. Але яким
золотом відливають на такому фоні лимони! Які гарні соковиті персики з
оксамитовим пушком чи оселедець, що виблискує перламутром! Якими тугими
складками падає накрохмалена біла скатертина на стіл!
Голландські художники дуже вміло користувалися світлом і найтоншими
переходами кольору, і тому такими об'ємними здаються скляні келихи, в яких
виблискує вино. Вони бачили красу в найпростіших повсякденних речах. У своїх
картинах вони передавали не тільки красу речей, але й своє захоплення ними.
Усі ці предмети, зображені на полотнах, допомагають побачити наче
шматочок життя того часу: посуд, яким тоді користувалися, обстановку кімнат,
звичаї і звички. Картина художника — це вікно в його час.
Ці натюрморти були невеликими за розміром, і художників, що писали їх,
пізніше назвали «малими голландцями». Тому їх і назвали основоположниками
натюрморту.
Тепер ви знаєте, що натюрморт — це один з жанрів у живопису, а щоб
запам'ятати було легше, давайте послухаємо вірш.
Хто тобі позує зранку
Без утоми і нудьги?
Купа овочів на ґанку,
Стіл, дідусеві штани,
Польові, яскраві квіти,
Книга, лампа — речі там
(Варто в них повчитись, діти,
Як поводитися вам).
Не втечуть ні м'яч, ні торт.
Ми малюємо НАТЮРМОРТ.
Без утоми і нудьги?
Купа овочів на ґанку,
Стіл, дідусеві штани,
Польові, яскраві квіти,
Книга, лампа — речі там
(Варто в них повчитись, діти,
Як поводитися вам).
Не втечуть ні м'яч, ні торт.
Ми малюємо НАТЮРМОРТ.
Натюрморти використовуються в різноманітних техніках: мозаїка, аквареллю, гуашшю,
кольоровими і простими олівцями,тушшю,олійними фарбами.(СЛАЙД)
2. Сприймання творів майстрів
- Про Петра Кончаловського
Розгляд картин П.П. Кончаловс ького
- Завдяки яким засобам предмети на картині ,як живі?(Завдяки кольору)
- Так художник - живописець використовує у своїх картинах безмежну кількість кольорів
та відтінків..
3 Картини художників І. МАШКОВА, В, СЄРОВА,
СЛАЙДИ
VІ. Практична робота.
1)
Розглянь і порівняй за розміром, та формою овочі і фрукти.
2)
Створи
композицію, тобто гарно розмісти натюрморт на аркуші паперу: більші предмети на
задньому плані, менші - на передньому.
3)
Олівцем,
дуже світлими лініями познач контури світлих предметів, а потім більш темних,
залиш місце для відблисків.
4)
Передай
об'єм предметів, освітленість.
5)
Узагальни
малюнок.
6)Поділ учнів на групи
І група – малює фарбами,
ІІ група – олівцями,
ІІІ група –
фломастерами.
(Звучить музика „ Пори року")
7 )Фізкультхвилинка
Трава низенька, низенька.
Дерева високі, високі.
Вітер дерева колише, гойдає
То вправо, то вліво,
То вперед, то назад,
То вниз пригинає.
Птахи летять, відлітають
А учні тихенько за парти сідають.
8
)У світі цікавого.
„ЇЇ
величність тітонька картопля".
Історик;
картоплю відкривали аж тричі. Вперше це зробилиіндіанці. Вдруге ~ іспанці.
Втретє - французи.Колись давно букет картоплі комусь дарували
9) Вірші про овочі та фрукти.
(Розповідають учні)
10) У кожної прикмети- свої секрети.
(Прислів'я та приказки)
11)Перегляд і оцінювання композицій.
12)Підсумкова бесіда
- Що ми малювали на уроці?
- Що означає слово натюрморт?
- Що таке натура?
- Що таке репродукція?
Вікторина.
o Що використовують для
малювання художники? (фарби,олівці, крейду, туш. і т.д.)
o Для чого потрібна палітра?
(для змішування фарб)
o Які кольори
називають основними? (червоний,
синій,
жовтий)
Які
кольори називають похідними? (фіолетовий,
оранжевий,
зелений)
Якого
кольору буде квітка, якщо її малювати червоним іжовтим кольором? (оранжева)
3 чого
складають натюрморт? (квіти,
плоди, їжа,предмети побуту)
Яких
художників ви знаєте?
VІІ. Самостійна робота.
VІІІ. Підведення підсумків уроку.
- Ми познайомилися з деякими жанрами, що зустрічаються у живописі.
Намалюйте вдома малюнок у тому жанрі, який вам найбільше сподобався. Матеріал
оберіть самостійно.
Тема: Поняття про симетрію. Вісь симетрії. Малювання
акварельними фарбами. Тематичне завдання «Кольорові метелики»
Мета: ознайомити
дітей з деякими фактами з життя метеликів, характерними особливостями будови
комах; продовжити формувати поняття
про виражальні можливості теплих
та холодних кольорів; дати учням поняття симетрії, вісь симетрії, як
засобу гармонізації природної форми, розвивати явлення про роль симетрії у
створенні силуетної симетричної форми; вчити працювати в техніці
монотипі(колективна робота);розвивати відчуття гармонії кольорів,творчу уяву,
навчати міркувати, стимулювати розвиток допитливості; виховувати
акуратність,позитивне емоційне
сприймання краси та досконалості форм навколишнього світу, виховувати бережливе
ставлення до природи, викликати бажання зберегти, її красу, інтерес до
художньої діяльності та відповідальність за колективний результат.
Обладнання:
малюнки, мультимедійна презентація, коп*ютер, фарба гуаш, олівці, папір,
палітра, пензлики, серветки.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
I. Організаційний момент(Слайд 1)
IIАктуалізація опорних знань
Сьогодні у
нас незвичайний урок. До нас в гості завітали чарівні та неповторні гості.
III. Мотивація навчальної діяльності
IY. Викладення нового навчального
матеріалу
1.Робота над темою уроку
Слова вчителя з
елементами бесіди
Усе живе і неживе природа обдаровує не тільки різними
барвами, а й різною формою. Ті форми, у яких співпадають права та ліва або
верхня та нижня частини, називаються симетричними. Через їхній
центр(посередині) можна провести уявну
лінію-вісь симетрії. Вона розділить тіло чи предмет на дві однакові частини.
-Діти. Назвіть предмети,що мають симетричні форми.(Книга,
ножиці, серветка, листочки, квіти,
ялинки)
Серед поданих предметів знайдіть ті,що мають симетричні
форми(Групова робота)
-А хто ще має симетричну форму?(Люди, тварини, комахи…)
2. Відгадування загадки
Що за квіти полетіли-
голубі, рожеві, білі?
Я хотів зловить їх
балці-
Лиш пилок лишивсь на пальці.
-Поясніть, як ви відгадали цю загадку.(Слайд 2)
На капусті я родився
І капустою живився.
На капусті я умер,
Та і знов ожив тепер.
Тільки вже не той я став,
Що в капусті плазував.
Не плазую, а літаю,
Бо прегарні крильця маю.
- Як називають метелика, що з*явився із гусені на
капусті?(Білан капустяний)
- Якого кольору він, якщо називають білан?
- Якої шкоди завдає цей метелик?
3.Робота над темою уроку(ст. 95,96,97 підручника)
Розгляд демонстраційного матеріалу із зображенням різних
видів метеликів та колекції метеликів.(Картин, колекцій)
- Чому метелики такі різні?
- Які з цих метеликів вам доводилося бачити? Може, знаєте,
я вони називаються?
Вчитель.Метеликів не схожих один на одного понад 120
видів.Найбільше їх живе у країнах, де ніколи не буває зими.Бувають метелики
вечірні, нічні та денні.
-Як ви гадаєте, які з них барвисті? Поміркуйте,
чому?(Денні)
Бувають такі великі,що неможна помістити на книжковій
сторінці.А ось нічний метелик бражник-найшвидший літун. За 1 год може пролетіти
54 км.
Древні римляни думали, що метелики
походять від квіток, які відірвалися від рослин.
4. Правила поведінки з метеликами.(Складають діти)
*Не знищуйте метеликів-окрасу нашої природи. Переважна
більшість з них – корисні для людини. І
тільки незначна-шкідливі.
* Милуйтесь цим дивом у природних умовах.
*Не беріть метеликів за крильця,вони втрачають свою
яскравість, а ще- можуть загинути.
Метеликів як і інших тварин потрібно
охороняти, адже зникнення малесеньких метеликів може викликати загибель цілої
планети.
5. Перегляд відеофрагмента
»Найкрасивіші метелики планети»
Наш гість хоче розповісти нам про
метеликів. Давайте подивимося відео, щоб відповісти який вигляд мають метелики.
У більшості комах , жучків та метеликів витончена
симетрична форма. Через центр ї тіла їхнього
тіла можна провести уявну вісь симетрії, що розділяють його на дві
однакові частини.Ці частини є дзеркальними(такими самими)
Отже, які крила у метеликів? (У
метеликів різнокольорові крила.)
Які вусики у метеликів? (Вусики
підкручені, чорного кольору.)
Яких метеликів ви знаєте?
– Уже в травні можна зустріти гарного метелика-адмірала. В адмірала на
передніх оксамитово-чорних крилах наче накладено яскраво-червону смужку, а на
задніх – таку ж облямівку з чорними цяточками. За таке урочисте вбрання і
назвали цю комашину адміралом.
– Найбільш відомий в народі шкідник
номер один – білан капустяний – це
досить великий метелик з білими крилами і чорними верхівковими плямами на
передніх крилах. Метелик відкладає жовтуваті яйця на нижній поверхні листків
капусти, і гусінь, що вилазить з них, обгризає листя.
– Зрідка в Карпатах зустрічається аполлон – великий гарний метелик.
Передні крила в нього білі з чорними цятками, а задні – білі з двома червоними
серединними плямами, оточеними чорним. Про свою неїстівність він попереджає
сам: якщо його потривожити, падає на землю, розправляє крила, демонструючи
червоні плями. Аполлон внесений до Червоної книги України. Один із
найкрасивіших метеликів на землі – парусник
Поліксена, що зустрічається на Півдні нашої країни, також занесений до
Червоної книги України.
Діти розповідають про махаона, павичеве око, лимонницю,
крапив*янку
6.Бесіда за картиною (2 хв)
Ось так бачить світ метеликів молодий
художник Дмитро Кустанович (показ картини). Ця картина називається «Метелики».
Дмитро Кустанович народився у Мінську в Білорусії, ще з дитинства почав
малювати, після закінчення університету серйозно почав займатися малюванням і
через деякий час став відомим художником. Зараз він мешкає в Росії. Подивіться
уважно на картину. Який настрій вона викликає?
Які кольори використовує художник?
Як він зображує метеликів?
Як би ви назвали цю картину?
7. Показ
зразка малюнка
А ось так я намалювала метеликів
(показ зразка).
І сьогодні наш гість пропонує намалювати метеликів у техніці гуаш.
Хотілося б нагадати, що гуаш це непрозора техніка, основний прийом –
розбілювання, тобто змішування фарби білого кольору та іншого кольору.
Отже, який основний прийом
використовують у техніці гуаш? (Прийом розбілювання.)
8 Фізкультхвилинка.
9 Практична робота
1. Пояснення поетапного малювання
метелика:
-Як ви вважаєте, чи складно намалювати симетричні крильця
для метелика?
Я відкрию вам таємницю.(Ст 43 альбому)
10 Самостійна практична діяльність учнів
Творче завдання.
Створення казкового метелика(Працюємо старанно.
Фантазуємо.Ваш метелик- частина колективної роботи)
Повторення правил безпечного користування ножицями.(Таблиця)
III.Підсумок уроку
1.Обговорення учнівських
робіт
Показ малюнків учнів, їх аналіз.
Із малюнків діти складають альбом «Казкові метелики на
лузі»(Групами)(Слайд)
Кожна група повинна прикріпити метеликів на плакат із зображенням галявини
із квітами так,щоб уся поверхня плаката була заповнена рівномірно.
2. Створення колективно роботи.
Отже, що нового ви дізналися на
уроці?
Який прийом малювання ми
використовували?
Яких метеликів ви знаєте?
Які з них занесені до Червоної книги?
Діти, чому не можна ловити метеликів?
Діти, ви всі молодці наш гість
метелик дуже задоволений вашою роботою.
У нас вийшли чудові галявини! І чудові, і казкові, і
різнокольорові, і веселкові.
Чому веселкові?
Пролетів метелик
Серед ста веселок,
Засміявсь метелик:
Чи це я –веселик?
Чи якась веселочка
Грається в метелика.
Комментариев нет:
Отправить комментарий