Уроки української мови

Тема: Успіх приходить до тих, хто вірить у свої сили.  Звуки [м], [мʼ]. Буква Мм В.О. Сухомлинський «Хто найкращий майстер на землі».


 Мета:відпрацьовувати навички читання складів та слів з вивченими буквами;закріплювати знання учнів про вивчені букви, їх звукове значення, розвивати мовлення учнів, пізнавальну активність, працелюбність, повагу до сімейних цінностей, виховувати  віру у свої сили.        
Обладнання:ПК, мультимедійна дошка, мікрофон, парна робота, звукові фішки, гра «Успіх»,відео, портрет В. Сухомлинського, книга  В.О.Сухомлинського «Квітка сонця»,виставка книг.
             Тип уроку: комбінований з використанням прийомів педагогічної технології       
                «Створення ситуації успіху»
.

                                                          Хід уроку
I. Організаційний момент
Вчитель:  Любі діти. У наш клас
Завітали люди щирі.
Привітаймо в добрий час
Гостей усмішкою й миром.
Учень: Ми вам раді,люди добрі
І  вітаємо щиро вас!
 Та запрошуємо ласкаво
На урок читання у 1-Б клас.
-Цікаво, а що кожен із вас чекає від уроку?
Якщо ви очікуєте на уроці отримати нові знання, підніміть руку.
 Якщо чекаєте цікавого спілкування – потисніть сусідові руку.
Хто очікує отримати гарні оцінки за свої успіхи – поплескайте в долоньки
Девіз нашого уроку:Успіх приходить до тих, хто вірить у свої сили
II Артикуляційна гімнастика
1) Щоб язичок був слухняним, вушка чули, очко бачили.
2)Для того, щоб  гарно читати проведемо мовленнєву розминку. Я читатиму початок кожного рядка чистомовки ,  а ви –кінцівку.
Розчитатись нам пора –ра,ра,ра
Щоб читати гарно вміти-ти,ти,ти.
Чітко вимовляй слова - ва,ва,ва.
Голосно,виразно,швидко - ко,ко,ко.
3)Гра «Вітерець-пустунець»
Діти, ми не зможемо розпочати урок поки не повернемо букви,які   пустунець завіяв із нашої веселої Азбуки. Ми справимося з вами з цим завданням.  Тож починаємо ! Я впевненена, кожен із вас це добре зробить.
Повторіть за мною. Мені це підсилу. Я впораюся з цим завданням.
   Азбкварик
-Я розумний і дотепний, кмітливий і веселий. Моє ім*я починається з першої букви алфавіту.
-А як звати цього розумника? (  Азбукварик )
   -А що ж це за буква?(А)
Буква О
- Мама принесла мені оранжевий обруч. Але чомусь цей обруч не такий слухняний, як у гімнастки цирку.
- Про яку букву іде мова? (О)
Подружки - букви
-Ми-ми…… хотіли всім друзям-буквам зробити сюрприз.
- Ми хотіли підмести, помити кімнати-кишеньки, поставити квіти.
- Що ж це за буква?(И)
Ось ми і повернули наші букви.
4)Гра-читання «У кого які букви?»
На слайді малюнки кота, колобка, павука
На слайді записано речення, Їх треба прочитати. Але замість ліній, які є  в кожному реченні , треба прикріпити малюнок.
У  ----------о,а (кота)
У---------о,о,а.(колобка)
У------------а,у,а.(павука)
5) Гра «Оплески»
Скоромовка
Миша  милом миски мила,
Миша мило загубила.
III. Закріплення отриманих знань.
1.- Яка  ще буква звертається до вас за допомогою? Назвіть її.
- Що ви  знаєте про цю букву?
( Звуки (м),(м`) Буква Мм (ем),  приголосна, сімнадцята літера української абетки.)
Віршики
1)Захворіло ведмежатко:
- Ой, болить у мене лапка!
Полікуйте малюка -
Дайте меду й молока.
2)Мишенятко не сумує
Зранку фарбами малює
Малювало квітку мак
Тільки  що ж воно не так.
Сценка» Яка буква найнеобхідніша?»
Буква Н
-  Я найнеобхідніша, найнеобхідніша!
Буква М
- Чому ти?
Буква Н
- Всі мене знають. Я неперевершена.
Буква М
- А мене дітки вивчають у букварі першою, як приголосну. А тебе пізніше. І недаремно:мама-перше слово немовляти; мир-це те,за що воюють наші воїни; молитва - мами моляться за мир. Ось так!
- Шановні букви! Досі вам сперечатися. Кожна із вас потрібна. Без слів наша мова не була б  такою гарною. Помиріться !
 Учень
Необхідна і незвична
Яка ж ти  буква симпатична
Запевняємо  щиро тебе  «Ен»
Що кожна з вас це-феномен.
2) Упізнай звуки (М), ( М`) у словах
Послухайте слова,які я буду вимовляти. Якщо слово починається з приголосного твердого звука (м), то показуйте фішку з одною рискою, якщо з м`якого приголосного(м`), то фішку з двома рисками.
Мама, мікрофон,малина,мімози,мишка.
В)- До кого ви так звертаєтеся - Мура, Муся, Міла?
 Звуковий аналіз : Мура (-о-о ) Міла (=о-о)
 3) Гра «Складовий аукціон»
Читаємо склади
 Назвіть слова що починаються складом:
 Ма - спеціаліст, що фарбує будівлі(маляр)
 Мо  -  той хто водить кораблі у морі(моряк)
 Ми - той хто полює на диких звірів та птахів(мисливець)
Му - той хто зводить будівлі з каменю (муляр) 
Мі - той хто працює у млині( мірошник, млинар)
IV  Закріплення отриманих знань.
- Погляньте на сторінку букваря і згадайте  ким працює мама Маринки?
1. Гра «Інтерв*ю»
 2.«Мозкова атака»
-А як ви вважаєте, що таке «хоббі»?
- Що ви уявляєте коли чуєте слово захоплення( мама, радість, красу, спокій, зачаровує, милує)
- Чи можна сказати що  мама має захоплення малюванням? 
 2. Робота  з підручником
Дайте ім*я мамі,щоб воно починалося буквою М(Мирослава, Марія,Мілана, Маргарита)
Поширте речення:Мама малює.
Мама Марія малює.
Мама Марія малює портрет.
Мама Марія  малює портрет Марини. 
Мама Марія малює портрет своєї доньки Марини .
Скажіть це ж саме речення але іншими словами.
Мама Марія малює красивий портрет фарбами.
Художниця зобразила на полотні дівчинку.
Жінка виводить пензлем портрет своєї доньки Марини.
- Дивлячись на малюнок у підручнику, про які  захоплення мами можна ще сказати (пече торти, вяже, вирощує квіти)
Фізкультхвилинка
3.Чи доводилося вам читати твори про захоплення дорослих та дітей? Розкажіть.
4. Читання  оповідання » Міланині  іменини»
Мирослава і Марія пішли до  подруги Мілани у гості.
У Мілани сьогодні іменини,їй сім років.
Мілана - найкраща художниця класу.
 Вона гарно малює квіти :мальви,  маки, ромашки . 
Мирослава і Марія подарували  Мілані фарби, мольберт та палітру.
 Мама  Маргарита та Мілана запросила гостей до столу.
 Діти пили  чай з мятою, їли смачний  торт  та ласували морозивом.
5. «Чарівна скринька»
6.Робота з  книгою. В.Сухомлинський »Хто найкращий майстер на землі»
А)Гра «Передбачення».
Чи можете передбачити про що в ньому піде мова?
Б) Читання вчителем оповідання В.Сухомлинського  »Хто найкращий майстер на землі».
- Як ви гадаєте чи правильно дали перемогу мамі Марині та її синові?
Технологія «Займи позицію»
- Як би ви вчинили будучи на місці старійшин?
Кожна людина має право на особисту думку. З цього оповідання склалися висновки:
Перемогу дали Петрусю правильно ….
Перемогу дали Петрусю неправильно….
Оберіть свою позицію.
Я вважаю, що перемогу дали Петрусю правильно(не правильно)
Оскільки…
Отже…
Висновок
  Успіх приходить до тих, хто вірить у свої сили. Мама повірила в успіх свого сина, бо знала,що він може зробити гарну пташку з дерева ще й чудово заграє на ній.
-І я вірю у вас бо ви вмієте теж творити красу (Розповідь Мельниченка Павла)
4) Інтерактивна вправа «Успіх»
Я хочу щоб кожен з вас став найкращим майстром на землі. Отже, ніколи не треба втрачати віри у свої сили. Необхідно завжди вірити в успіх.
-Я вашою роботою на уроці задоволена. Дякую.

Утворіть коло. А тепер візьміть в одну долоньку ті знання,що у вас були. У другу-ті знання, які ви здобули сьогодні на уроці. Зєднайте разом ваші долоньки і покладіть ці знання до своїх сердець.
Хто  на уроці отримати нові знання, підніміть руку.
 Кому цікаве було спілкування – потисніть сусідові руку.
 Я ж ставлю вам сьогодні гарні оцінки за ваші успіхи(плескаю  в долоні)
Повторіть за мною:Успіх приходить до тих, хто вірить у свої сили.
Ось і закінчується наш урок. Я бажаю вам ніколи не втрачати віри у свої сили. Бажаю вам успіху!







Конспект уроку-гри „ Шевченко – великий Кобзар”


Загальнопізнавальні цілі :
-         розширити знання учнів про життя і творчість Т. Шевченка;
-         розвивати життєві компетентності, пов’язані з умінням працювати в команді;
-         збагачувати мову і мовлення школярів, вміння вільно висловлювати свої думки;
-         бажання читати твори Шевченка;
-         збагачувати словниковий запас учнів;
-         розвивати критичне мислення, творчі здібності дітей, музичний слух;
-         прищеплювати любов до національної культури, прагнення бути справжніми українцями, прославляти свою Батьківщину добрими справами;
-         виховувати почуття гордості за Україну, за її національного генія.
Oбладнання:     портрет поета; дитячі малюнки до творів Т. Шевченка;   ілюстрації Т. Шевченка і про Т. Шевченка; епіграф до уроку; мультимедійна дошка; запис пісень на слова Шевченка.                          
(На мультимедійній дошці запис).
-Щовесни, коли тануть сніги
І на рясті сяє веселка ,
Повні сил і живої снаги
Ми вшановуєм  пам *ять Шевченка.
                                       І. Вступ
Звучить запис пісні Я. Степового на вірші Т. Шевченка»Утоптала стежечку»
-Ви прослухали пісню»Утоптала стежечку».Про що ця пісня?Пісню написав поет Я. Степовий, а вірші-поета, портрет якого  ви бачите.(Репродукція картини І. Крамського «Портрет Т. Г. Шевченка»)
-Хто це?
Та- це Т. Г. Шевченко.Його називають генієм. А генії належать людству. Наш національний геній Т. Шевченко також належить усьому людству. А наш сьогоднішній урок – іще одна спроба поновити і поповнити відомості про великого співця України.



   (Запис на екрані:)
                            І мене в сім'ї великій,
                            В сім'ї вольній, новій
                            Не забудьте пом'янути…
         II. Розповідь вчителя з використанням відео «Дітям про Шевченка»
-         Що ви ще знаєте про Тараса Шевченка?
-          Учні
 А) 9 березня 1814 року в селі Моринці на Черкащині у бідній кріпацькій хаті Шевченків народився хлопчик. Батьки дали йому ім'я Тарас.
   Б) Прізвище Шевченко пов’язане з назвою професії – швець. Шевцем був прадід поета по батьковій лінії. Син шевця – шевченко. Звідси і прізвище – Шевченко.
         В) Сім'я була велика: батько Григорій, мати Катерина, Тарасик, троє сестер ( Катря, Ярина, Марійка), іще два братики ( Микита і Йосип) та дідусь Іван. Усіх – дев'ятеро.
         Г)У 9 років Тарас залишився без матері, зазнав тяжких знущань лихої мачухи. Коли хлопчику було 11, помер батько. Тарас Григорович Шевченко прожив усього 47 років, із яких 24 роки був у кріпацтві, 10 років мучився в солдатській неволі на засланні і всього 13 років був вільною людиною.
Вчитель.
 9 березня виповнюється 202роки з дня народження Т.Г. Шевченка. Тому у нас сьогодні свято присвячене геніальному поету, художнику,мислителю, драматургу.  Свято відбудеться у вигляді гри, у якій будуть брати участь чотири команди. Їх назви - «Тополя», «Калина», «Барвінок», «Верба».
         III. Поділ класу на команди
         „ Тополя ”
         „ Калина ”
         „ Барвінок ”
          „ Верба ”
( Капітани команд стають в коло, вчитель пропонує взяти одну з емблем; діти сідають в команду із даною емблемою ).
-             Чому ваші команди мають такі назви? ( Ці рослини оспівував Шевченко у своїх віршах, писав про них).
Представлення команд уривками з віршів.
Команда «Калина»
«Тече вода з-під явора
Яром на долину.
Пишається над водою
Червона калина»
Команда «Барвінок»
Барвінок цвів і зеленів…..»
Команда «Верба»
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилі підійма.

Команда «Тополя»
«Чималий у яру ставок,
Зелений по горі садок,
І верби, і тополі, і вітряки на полі.»

 ПРАВИЛА ГРИ
Я ставитиму запитання. Команда,яка знає відповіді,має швидко підняти свою емблему(калину, тополю, вербу, барвінок). Яка команда підніме першою емблему, та й відповідає.Кожна команда за вірну відповідь отримує-ромашку.
Якщо відповідь буде неправильною, відповідає інша команда і отримує бонус-ще одну ромашку. На роздуми дається від1 до 5 хвилин.
-         Як ви гадаєте, чому за правильні відповіді ви будете отримувати ромашки?Як ця квітка пов*язана з життям малого Тараса?(Сестра, яка няньчила малого Тараса, залишала брата в ромашках, а сама  бігла з дітьми гратися, бо ще була малою, їй хотілося погуляти,хоч вона дуже любила Тараса і щоразу обіцяла більше ніколи не залишати його самого. Так і сидів Тарас у квітках сам-самісенький, як одірваний од  гілки листочок.)
ПЕРШИЙ КОНКУРС
 Пригадайте назви віршів, у яких названо ці рослини. ( Верба - „ Зоре моя вечірняя ”, „ Реве та стогне Дніпр широкий ” . Барвінок –  „ Встала весна, чорну землю сонну розбудила ”, „ Барвінок цвів і зеленів ”. Калина – „ Тече вода з-під явора ”, „ Зацвіла в долині ”. Тополя – „ Тополя ”, «Коло гаю в чистім  полі»,  «На тополю високую »
ДРУГИЙ КОНКУРС
-ВЕДУЧИЙ.
Зараз ми поринемо в поетичний світ Шевченкового слова і згадаємо його вірші.
                  Гра „ Розсипанка ”.
( Завдання: відтворити рядки відомої вам поезії Шевченка).
Група „ Тополя ”.
                  Рясні похилились Сади
                  поволі тополі
                  мов сторожа, собі Стоять
                  з полем розмовляють.

Група „ Калина ”
                  В долині Зацвіла
                  калина червона,
                  засміялась ніби
                  дитина – дівчина.

Група  „ Верба ”
вітер віє Тихесенько,
лани мріють, степи
над ставами ярами Між
зеленіють верби.

Група „ Барвінок ”
                  Встала й весна, землю чорну,
                  розбудила сонну,
                  рястом її уквітчала,
                  барвінком укрила.
( Діти декламують вірші, на екрані правильний текст).
ІV. Розповідь вчителя з використанням малюнків Шевченка.
Незважаючи на те, що народився Шевченко у бідній кріпацькій сім*ї і дитинство його було тяжким та безрадісним, малий Тарас ріс допитливим і розумним хлопчиком.
Ще з дитинства Шевченка тягло до малювання. Крейдою чи вуглинкою змальовував все, що бачив. Його не покидала думка навчитися малюванню у хлипківського  маляра. Той згодився навчити хлопця малювати. Пан Енгельгардт забрав Тараса до себе в Петербург козачом. Та саме тут пощастило Шевченкові – його талант помітили видатні художники.
Хоче малювати,
Прагне він до знань,
Та за це багато
Зазнає знущань.
                  Нишком він малює
                  Статуї в саду
                  Вночі пише вірші
                  Про людську біду.
ТРЕТІЙ КОНКУРС
Завдання „ Картино, оживи ”.
Групам дається по одному малюнку до віршів (на вибір вчителя) Шевченка. За 5 хвилин повинні цей малюнок „ оживити ”. Команда – суперник повинна впізнати малюнок.
Команда «Калина»- «Садок вишневий коло хати»
                  Команда» Барвінок» - «Мені 13-й минало»
              Команда «Верба»- «Зоре моя вечірняя зійди над горою…»
               Команда «Тополя»- «Місяць на небі зіроньки сяють»
                
 Серед вболівальників проводиться конкурс читців.» УКЛІН ТОБІ, КОБЗАРЮ!»
V. Хвилинка відпочинку
Багато віршів Шевченка покладено на музику.
(Звучить пісня „ Садок вишневий коло хати. ”)
VІ. ЧЕТВЕРТИЙ КОНКУРС „ Склади прислів’я ”
-           Український народ високо цінує талант Т. Шевченка, на що
вказують, зокрема, присвячені йому прислів’я  та приказки, які я пропоную відтворити у своїх картках.
Шевченко Тарас наче…                                                  зорі.
Шевченкові твори сяють, мов…                                сонце для нас.
Шевченків „ Кобзар ” – то для народу…                          не забудем .
Ми Шевченка славить будем і ніколи…                   великий дар.
( Діти складають прислів’я, зачитують їх. Відповідь відображена на мультимедійній дошці).
VІІ. Розповідь про заслання з використанням ілюстрацій.
-             Шевченка було заслано в Орську фортецю, що на Кос-Аралі. Вербову гілочку, як символ України, Шевченко повіз з собою на заслання і посадив її у казахській пустелі. Він доглядав її, оберігав від пекучого сонця. Вона нагадувала йому рідну Україну. Виросло велике дерево, яке назвали вербою Тараса. А потім ще 200 вербичок виростив поет з її гілочок. На знак великої поваги до Тараса Шевченка казахський народ оберігає ту вербу досі.
      Вербовий гай у засланні нагадував Т. Шевченку рідну Україну. А щоб поливати свій гай, він ще й криницю викопав.
 П*ЯТИЙ КОНКУРС
Команди розповідають про вербу.
Команда «Калина»- Ботаніки
На Землі понад 500 видів верби, 30 з них- в Україні. Найчастіше вербу можна побачити біля річок, ставків, криниць. Вони допомагають уникнути зсувів  грунту, зупиняють пісчані бурі. Недаремно кажуть, що  там, де верба, житиме й річка.
 Команда«Верба»-Краєзнавці
Верба здавна використовувалася  у побуті. З її деревини робили музичні інструменти: кобзи, бандури. З вербового стовбура виробляли човни, ночви, меблі.З вербових гілок плели кошики, клітки для домашньої живності, декоративні прикраси, огорожі.Кожен запорозький козак мав вербову ложку.
Команда «Барвінки»-Народознавці
В Україні здавна  святкували справжнє свято Верби. Це - Вербна неділя. У вербну неділю робили гарні букетики з верби, прикрашають їх квітами, стрічками, зеленню барвінка та освячують у церкві. А приносячи додому , злегка  вдаряють  путиками всіх присутніх, промовляючи:
Не я б*ю, верба б*є
За тиждень-Великдень.
Уже недалечко червоне яєчко.
Свячена верба-оберіг від нещастя у домі, від грози.Тримають вербу в найсвятішому місці в хаті-на покуті, за іконою.

Команда»Тополя»-Літературознавці.
Про вербу написано багато віршів,пісень, приказок, прислів *їв.
Якщо хочуть комусь висловити приємне побажання, згадують відоме прислів*я «Будь висока, як верба, а багата, як земля».І навпаки,  про того, хто полюбляє небилиці розпустити, обов*язково скажуть:»У нього на вербі груші ростуть».Про ненадійну людину, яка завжди зіпсує справу, говорять:»Куди не повернеться, то в нього золоте верб*я росте….»
Діти читають вірш Т.Г. Шевченка «Світає….»
ШОСТИЙ КОНКУРС.
Скласти „ Сенкан. ”
1.     Тема (Шевченко)
2.     Опис (2 прикметники)
3.     Дія( 3 дієслова)
4.     Ставлення (фраза – 4 слова)
5.     Перефразувати сутності ( одне слово).

VІІІ. Розповідь вчителя з використанням ілюстрацій Канева ( Чернечої гори)
      9 березня 1861 року Шевченку минуло 47 років. Привітати поета, який лежав тяжкохворий, прийшли друзі. А 10 березня серце великого українського Кобзаря перестало битися.
       Поховали Т. Шевченка в Україні над Дніпром, поблизу Канева. Мрія поета про нове життя здійснилася.
      Ми шануємо пам'ять поета.
( Звучить „ Заповіт ” ).
 IX. Підсумок уроку
СЬОМИЙ КОНКУРС
Гра „ Бліц-опитування ”.
- Дата народження Т. Г. Шевченка?(9 березня 1814 р.)
-  Коли і де народився Т. Шевченко?(У селі Моринці на Звенигородщині, зараз Черкащина)
-         В якому селі провів своє дитинство?( С. Кирилівка,Тарасу було 2 роки)
-         Ким були батьки Тараса?(кріпаками)
-         ЯК звали батьки Тараса?(малим приблудою, бо не тримався хати)
-         Як звали тата і маму Тараса?Батько Григорій, мати Катерина)
-         Скільки було дітей у сім *ї? (9 дітей)
-         Як звали сестер?(Катря,Марія, Ярина)
-         Скільки років було Тарасу, коли померла його мати?( 9 років)
-         У скільки років він залишився круглою сиротою? Що це означає?(У 11 р, кругла сирота-це людина,яка залишилася без батьків)
-         Як називається книга віршів Шевченка?(«Кобзар»)
-         Як називалася книжечка,у яку він записував вірші на засланні?(Захалявною, бо ховав її в халяву чобота)
2.Асоціативний кущ
-    Зараз ми з вами за допомогою слів іменників спробуємо створити кущ і дізнатися, ким був Шевченко. До слова Шевченко доберіть такі слова – іменники, назви істот, які допоможуть нам усвідомити, ким був Т. Шевченко.
В дитинстві:Тонкослізний-що жалісне почує, зараз плаче. Упертий- як стане на своє, то, як тур. Розбіяка-люди назвали його Кармелюком.Добрий)
   Шевченко: поет, художник,  кобзар.
    І за один урок ми не можемо охопити життєвий шлях і творчість Шевченка.
   Ні, не помер Тарас. Він з нами. Зайдіть у будь-яку хату в Україні й в    більшості з них ви побачите прикрашений вишитим рушником портрет Кобзаря. Він, як член сім’ї,як найдорожча людина. Про нього складають пісні, пишуть вірші, йдуть до його пам’ятника, щоб покласти квіти.
           Олесь Гончар відомий український письменник, звертаючись до дітей написав: „ Юні друзі, дорожіть Шевченком..!” Хочеться вірити, що на вашому шляху завжди буде
  Тарасова пристрасть,
   Тарасова мужність,
   Тарасове невмируще слово.
-             Варфоломій Григорович Шевченко, двоюрідний брат великого поета, у своїх спогадах писав:
„ Я не знаю чоловіка, котрий би любив наші пісні більше, ніж Тарас… ”
-             Тож давайте і ми, закінчуючи наш урок, заспіваємо пісню на слова Т. Шевченка, яку ви любите.
( Діти виконують пісню „ Тече вода…”)
XI. Підбиття підсумків гри

Капітани рахують ромашки, консультанти перевіряють. Журі підводить підсумки. Нагородження.








 Тема: Зростайте справжніми людьми. За оповіданням В .О. Сухомлинського »Урятував сонечко»

Мета: актуалізувати і розширити знання дітей про життя і творчість видатного українського педагога і письменника; збагачувати словниковий запас слів учнів; розвивати уміння помічати та простежувати причино - наслідкові зв’язки: виховувати в дітей дбайливе ставлення до природи, вміння прийти на допомогу її мешканцям. 
Обладнання:портрет В.О.Сухомлинського, виставка книг з його оповіданнями, картки для «Мозкової атаки», імітований мікрофон,»сонечка», »Авторське крісло»; способи дій: робота в парах, групах,галерея,малювання в уяві, метод «Кутки», передбачення,презентація,кероване читання ,евристична бесіда, інтерв’ ю. 
 Хід уроку 
I Організація класу до уроку Доброго ранку травам росистим, Доброго ранку квітам барвистим, Доброго ранку сонечку ясному, Людям усім і усьому прекрасному.
 II Підготовка учнів до сприйняття знань 
1) Рольова гра «Учень-журналіст»( Про життєвий і творчий шлях В.О. Сухомлинського)
 2) Прийом «Мозкова атака» - Як ви розумієте вислів «Природа - наша мати, треба її шанувати»? 3) Які твори Василя Олександровича про добре ставлення до природи та її мешканців ви читали? 
 III Повідомлення теми, мети і завдань уроку. 
1)Живи, добро звершай,
 Та нагород за це не вимагай. 
Хай оживає істина стара: 
Людина починається з добра. 
2)Діти висловлюють свої припущення, про що читатимуть сьогодні. - Кому з вас доводилося виручати з біди тваринку, пташку, комашку?(домашнє завдання:розповіді, малюнки, фото) За правильні відповіді діти одержують сонечка.
 3) Презентація :галерея(Звіт )
 4) Розгадування кросвордів (Групами) - Пригадайте назви творів В.О. Сухомлинського, які ми читали та впишіть їх у кросворд. Прочитайте слова по вертикалі і дізнайтеся назву ще одного твору письменника,який сьогодні ми прочитаємо.(«Урятував сонечко») 
1 ГРУПА Кінь….(утік) –У Як Федько….(робив) уроки –Р …….(Яблунька) і літо-Я Наш…..(тато) одужав-Т ….(У) кого радість, а в кого горе-У Знайшов ….(винного)-В …..(А) хто ж Вам казку розповідає, бабусю?-А …..(Відломлена) гілка-В 11 група ……(Соромно) перед соловейком-С Чому голуби до …(Олега) прилетіли-О …..(Намальована ) троянда –Н Е Ярок ….(через) дорогу –Ч Навіщо….(кажуть) «спасибі»?-К …….(Осінній) день у лісі-О 
IV Практична робота учнів, спрямована на усвідомлення вивченого 
1) Оголошення теми заняття - Діти, пропоную вам прочитати оповідання В.О. Сухомлинського «Урятував сонечко» 
2) Робота в парах: передбачення. - Порадьтеся із сусідом по парті і скажіть:якщо текст має таку назву,то про що може розповідатися в ньому? 
3) Презентація роботи в парах: мікрофон(діти висвітлюють свої припущення) 
4) Робота з текстом: кероване читання 
5) Словникова робота: поволеньки,невелика заглибина, злива, непорушно,»змок до нитки». 
6) Фізкультхвилинка 
 7) Робота в групах : характеристика Василька-героя оповідання. - Добре чи погано вчинив Василько? Чи хороший він хлопчик? - Користуючись текстом, дайте характеристику хлопчикові. 8)Презентація роботи в групах: щоденник подвійних нотаток(слова з тексту: малий Василько,не боявся зливи,жаль сонечка,побіг під дощ і змок до нитки) Висновок про особисті якості Василька: чуйний, жалісливий, небоязливий, сміливий, спостережливий. 
9)Евристична бесіда - Діти, то ви вважаєте, що хлопчик вчинив правильно, врятувавши сонечко? - А можливо воно саме б могло полетіти ? - Якби так трапилося, то хлопчик би не змок до нитки?! - Як ви гадаєте, чи будуть батьки сварити Василька за те,що він попав під зливу, намок? 
10)Рефлексія:вільне письмо 1)Індивідуальна робота учнів. Методика «Кутки» -А як би вчинили на місці Василька? 
2)Презентація роботи: авторське крісло
3)Гра »Я-за,а я- проти» Висновок.
 4)Відповіді-міркування дітей - Чого нас вчить зміст прочитаного оповідання? - Чи справдилися ваші припущення? -У чому ви помилилися? - Чи поступили б і ви так само? 
V Підсумок уроку. Прийом «Інтерв’ю» 
1)Призначення дітей на ролі кореспондента та Василька 
2)Змалювання уявної ситуації 
3)Кореспондент бере інтерв ‘ю у Василька Орієнтовні запитання: - Як тебе звати?Як навчаєшся? Чи маєш друзів у класі? Як ти врятував сонечко, розкажи? Чи не страшно було тобі під зливою? -
4) Слово вчителя - Діти,чого навчило нас прочитане оповідання? Дерево, птаха, і квітка, й комаха Не завжди зуміють захиститись. Якщо будуть знищені вони На планеті залишимося ми самі.
 VI Домашнє завдання.  Написати лист до шкільної газети »Буду я природі другом». Діти перераховують кількість набраних сонечок та визначають найкращого, найактивнішого учня на уроці.

Тема. Загадковий світ природ.Закріплення звукового значення букви «ха». Опрацювання тексту «Казкові хмаринки». Загадка.
Мета. Закріпити знання учнів про букву «ха»  Формувати навички читати склади і слова з буквою «ха»; вчити читати речення, тексти з вивченими буквами; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення, творче мислення, вміння правильно інтонувати речення. Розвивати фонематичний слух, зв'язне мовлення, вміння доводити свою думку. Формувати ціннісне ставлення особистості доприроди, спостережливість.Виховувати  любов до художнього слова, інтерес до явищ природи.
Обладнання:малюнки,хмаринок,вітру,сонечка мікрофон, фішки, презентація,електронна фізкультхвилинка для очей, фізкультхвилинка «Хмаринка»
                                                                     Тип уроку: Урок-гра.
                     
                 Хід уроку
І. Організаційна частина(Слайд 2)
1. Психологічна підготовка до уроку
Знову день починається,
Сонечко  усім нам всміхається. 
Дзвінок покликав діток.
Розпочинається урок. 
 (Слайд 3)
II.  Розминка
1)Вправи для рухливості губ та язичка
 Кішечка відкрили ротик,облизалися смачненько.
Надуємо щічки.
Покліпали як кошенятка, подивився вліво, потім вправо.
(Слайд4)
2)Фонетична зарядка
Як  пшениченька шумить?
В полі трактор як гуде?
Кішка з кошенятками співає?
Як сміються діти?
(Слайд5)
Ха-ха-ха — засміялась буква «ха».
Ох-ох-ох — виріс горох.
Ух-ух-ух — у дідуся теплий кожух.
Ах-ах-ах — у лісі багато комах.
Хи-хи-хи — геть розбіглись ховрахи.
(Слайд6) 
4)  Скоромовка     
Хихотіли дітлахи:
— Ха – ха – ха! та Хи – хи – хи!
— Хо – хо – хо! та Хе – хе – хе!
 --Посміховисько яке!
5)Повторення вивчених голосних букв
Сценка «Букви, шикуйсь!
А)Буква К
 Букви.Не кваптеся. Першокласники зачекалися.Шикуйсь. Кроком, руш!
Вчитель
-Яка буква вишикувала своїх друзів?
Б)Азбукварик
-Я розумний і дотепний, кмітливий і веселий. Моє ім`я починається з першої букви алфавіту.
-Що це за буква?
Вчитель
-А як звати цього розумника?(Азбукварик)
В) Буква Б
-Мама принесла мені оранжевий обруч. Але чомусь цей обруч не такий слухняний, як у гімнастки цирку.
-Про яку букву іде мова? (О)
Г) Букви И
-Ми-ми…… хотіли всім друзям-буквам зробити сюрприз.
-Ми хотіли підмести, помити кімнати-кишеньки, поставити квіти.
-Що ж це за букви?(И)
Д)Буква Б
-Я художник Богдан, намалював старовинний український музичний інструмент, та прикрасив його різнокольоровими стрічками.
-Що ж це за музичний інструмент?(Бандура)
-Яка буква?(Б)
Е)Буква Х
-Я Христинка , вишиваю хрестиком хустинку.
(Слайд 7) Повторення вивчених букв
(Слайд8)
6)Буква “Ха” Вас всіх вітає
нас давно вона чекає
-А що буква Ха нагадує вам?
Ха – на ножиці так схожа,
Ті, що все в роботі.
Хочеш – пореш,
Хочеш – шиєш,
Хочеш – сам себе стрижеш.
-Також буква «ха» схожа на перевернутий хрестик, перехрестя доріг, на римське число 10.
-Покажіть букву рукам, напишіть носиком.
Слайд9
7)Гра «Яку букву писати»
Слайд10
8)Гра «Граматична математика»
ІІІ. Стимулювання та мотивація навчальної діяльності
Слайд11,Слайд 12
1) Незвична гостя
Слайд13  
2)Відео»Про що говорять діти»
3)Вправа «Очікування»
 
Чарівна гостя прилинула до нас на  незвичній хмаринці,та принесла вам цікаві завдання.Тому очікує від вас плідної праці. Сподівається, що ви будете активними, гарно читатимете склади, слова, речення з вивченими буквами. 
IV.Актуалізація опорних знань
1)Асоціація
А)Діти, що ви уявляте, коли чуєте слово хмаринка?(Голуба, легка, пухнаста, дощова, снігова, чорна, весела, сумна).
Укранською-хмара,російською-туча,облако, італійською-«нувала, нувалетта», англійською-«клауд»
Б)Я написала віршик(Вертелецька Софійка)
Хмарка пташечку зустріла
Та співати попросила
Хмарко,люба, дай дощу!
Я ж тобі за це пісеньку подарю!
Дощ швиденько припустив
І подвір`ячко полив.
3) Я придумав лічилку (Копань Артем)
1-хмаринка
2- хлопок
3-хоробрий хом`ячок
А 4- холодець
5- хлоп`ятко- хитрунець
4) Я написала казочку «Подорож Хмаринки»(Гончар Тетянка)
5) Я читав казку «Сонечко і хмаринка»(Деркач Тимофій)
Слайд14
6)Математика
-Давайте подивимося ще раз на хмарку.
 На яку цифру схожі хмарки? 
Які математичні знаки ви помітили?
7)Розкажіть,що ви знаєте про хмари?
Науковці
Хмари – це скупчення краплинок води. Тому хмари, що утворюються  високо в небі , складаються із кристаликів льоду, а ті, що утворюються нижче – із краплинок води.  Краплинки висять високо в повітрі до того часу , доки не стануть занадто важкими. Тоді вони падають, йде дощ.
Вчитель
Слайд15
Купчасті, перисті і шаруваті
Метеорологи (люди,які складають прогнози погоди)
-Як ви гадаєте, скільки важать хмари?
Середня хмара важить приблизно 10 тон. Інші науковці підрахували, що якщо слон важить біля 6 тон, тоді вода в одній  хмарі буде важити стільки ж , скільки важать 100 слонів.
Синоптики
Існує багато  народних прикмет, пов’язаних з хмарами . Ось деякі з них:
Хмари змінюють колір-буде дощ.
Хмари високо- буде гарний день.
З*являються червоні хмари-на вітер.
А чорні хмари -буде негода затяжною.
Вчитель
-Як ви гадаєте яка прикмета характеризує сьогоднішній день?
Слайд16
Фізкультхвилинка»Хмаринка»
V.Вивчення нового матеріалу
Слайд17 
1.Робота з «Букварем» с.98 – 99
—  Я вам прочитаю цікаву історію, яку принесла вам чарівна гостя на своїй  хмаринці.
-      Але вам потрібно із розсипаних складів   скласти слова(Працюємо парами»Казкові хмаринки»)
2. Опрацювання тексту «Казкові хмаринки».
  А)Читання тексту вчителем
— Як звали хлопчика, що спостерігав за хмаринками?
— А де він міг за ними поспостерігати?
>   Словникова робота
— В тексті зустрілися такі слова, значення яких  наша гостя не розуміє. Допоможете  їх з’ясувати.
Слайд18)
>  Читання колонок слів, що зустрінуться в тексті
химерні                 вмостились       
  
                                                              
волохаті                 затулила                   
                                                               

грайливі                 відігнала                   
                                                                 
(1 стовпчик слів – тлумачення, 2 – проімітувати рухами,)Химерний -який викликає подив, не схожий на когось звичайного або щось звичайне; незвичний, чудернацький.
Грайливий - який любить грати, пустувати;
Волохаті -   схожі на хутро
 А) Робота з малюнком.
Розгляньте малюнок. Хто на ньому зображений? Що робить хлопчик? Яка пора року зображена? Що допомогло дізнатись? Якими кольорами художник передав красу природи? За чим спостерігає хлопчик?
Б ) Читання оповідання учнями(«Ланцюжком».)
— Зараз ми прочитаємо цей текст разом, вашим завданням буде прослідкувати, які речення зустрічаються в тексті.
В) Робота над інтонаційним забарвленням
— Зачитайте окличне речення.
— Як будемо читати питальне речення?
Г)Гра «Коли дощик накрапає»(Повільно, швидко, ще швидше)
Д)Запитання до тексту ставлять діти(Робота в парах)
Діти
- За чим Михайликові подобалось спостерігати?
- Про що була пісенька Михайлика?
- Кого побачив Михайлик у хмаринках?
- Над яким питанням замислився Михайлик?
Вчители
- Як би ви відповіли на питання Михайлика?
-Як би ви назвали  цей твір?(Фантастичні небесні гості. Легенькі пушинки)
Е)Гра «Перефразуйте. Скажіть інакше»
Михайликові  подобалося спостерігати за хмаринками в небі.(Н-д.Хлопчик полюбляв дивитися за химерними небесними істотами.Маля дивився із захватом на чудернацьких білих слонів,чарівних птахів,волохатих овечок.)
Є)Гра «Скороти речення»
Та ось велика темна хмара затулила білі хмарки.
Ж ) Гра «Хвостики».
Учитель читає початок речення, учні шукають це речення і дочитують до кінця.
А легкі білі хмаринки…
Он у великого слона …
Оті хмарки – ..
Та ось велика темна хмара…
І знову попливли…
З)Гра» Білі-чорні»(Речення)
И)Гра «Словотворці».
Легко –легенько
Близько - ….
Тихо - ….
Смачно - ….
Дрібно - …
Вузько - …
І)Групова робота
Дівчата
1група
Фантастичні, плаксиві,кумедні, роботящі,цікаві,легкі,химерні, чудернацькі
 2 група
 Домашні,волохаті,білі,  зелені,добрі,злі,лагідні пухнасті,
3 група
 Сімейні,важкі,дощові, сірі,веселі,сумні, Нічні, повітряні
                           Хлопці
1 група
 Копають,Зачаровують, пересуваються,пливуть,мчать,
2 група
Парять, Рюмсають, стоять, летять,линуть
3 група
Зникають, Співають, з*являються,біжать
Опрацювання загадки.
3)Загадки про хмаринку
-Прочитати загадку
-Які загадки про хмаринки знаєте ви?(1.Летить орлиця по синьому небу, крила розкрила, сонце закрила.2.Без крил, а літає, ніхто її не б*є, а плаче.
3.Біла тітка мандрувала, воду під кожух сховала
За сосну перечепилась і дощем на ліс пролилась.)
4)Прислів*я та приказки
Без хмари дощ не приходить
З великої хмари малий дощ буває.
5)Вивчимо пісеньку(Вибираємо хлопчика)
6)-Інсенізація «Казкові хмари»(Хлопчик, хмари, вітер)
7) Декламування вірша
На що ж подібні хмаринки?
Учень
Бувають хмаринки подібні на вітер,
На ніжну пір’їнку, на сонячні квіти,
На коників білих, на зайчика й рибку,
На човен з вітрилом, що плаває швидко.
Учениця
В небо вдивляюсь. По ньому пливе
Слоник, метелик і літера "Ве",
І крокодильчик (а може, дракон)
Ледь не торкається лапками крон.
Замок пливе - в ньому Фея живе,
Далі он, лебідь і бджілка пливе. 
Очі заплющу, рахую до ста -
Бачу вже квітку літак і кота.
Бачу вітрильник я і пароплав...
Вітер дмухнув - і усе розмішав...
В небо вдивляюсь. Від сміху аж плачу:
Слонометелика з хвостиком бачу,
Лебідь, от цирк, осідлавши кота,
Ловить те чудо уже за хвоста.
А крокодильчик (а може, дракон)
Ласує смачно собі літаком. 
Замок десь зник. Пароплавобджола
Жалить вітрильник (яка ж вона зла!)
Далі он, вже квіткоконик приліг...
Дякую, любі хмаринки, за сміх!
Слайд19,20
VІ. Фізкультпауза
VII.Розвиток з’язного мовлення
Слайд21
1)Картинна галерея(АйвазовськийІ.К. )
-Ось ви бачите на небі хмаринки. Здається, хмаринки як хмаринка, нічого собі особливого. Але вони зовсім не схожі одна на одну.
Діти
Придивившись, можна побачити на картині Айвазовського І.К.  кумедне слоненя  і маленького білого зайчика що весело граються на лужку серед ясного сонечка.
Слайд22
- Що  може намалювати ваша уява дивлячись на цю картину?(Пудель Артемон із казки» Пригоди Буратино»)
Слайд23
Гордієнко Є .Я  «Рідні простори(Хмара у вигляді сивого дідуся з білою бородою, що пильно вдивляється в чисте небо)
Сайд 24
Порівняємо малюнок і картину
 Слайд 25
Богдан підготував знімки цікавих хмаринок
Слайд26
Г)«Я Хмарка»(Гра «Авторське крісло»)
Уявіть себе хмаринкою. Розкажіть про це.
 Слайд 27
Д)Звуковий аналіз слова  хмара(--0-0)
 Слайд 28
Е)Гра «Конструктор Хмаринонька»
Слайд 29
-А чули ви про інші сфери, де використовують слово хмара?Так, наприклад, відома Інтернет - компанія Google надає можливість зберігати велику кількість інформації завдяки облачним рішенням. 
1)Хмара-тегів інтернет – магазина:»Нувалетта»
А)Завданнядлядівчаток
Уявіть себе відомим кутюр’є, законодателем модних тенденцій
  нарядів для дівчаток.
Обов’язкова умова: асоціація повинна бути з хмаркою
та мати особливу родзинку.Придумайте оригінальну назву для шляпки. 
(Демонстрація шляпок)
Б)Завданнядляхлопчиків 
Видумати модель сучасної краватки.Прорекламуйте її. Чому ця модель буде найцікавіша?
 (Демонстрація краваток)

2)Видумати дизайн меблів у школі майбутнього у вигляді хмарок.(Демонстроція креслень)
3) Уявіть собі,що ви володієте кондитерською, придумайте тістечко, яке буде нагадувати хмару,розрекламуйте  його так,щоб покупцю захотілося купити цей витвір(Торт«Лимонохмаринка»)
VІІІ.  Підсумок уроку
Слайд 30
-Що нового дізнались на уроці?
 -Чого навчились?
-Що найбільше запам’яталось?
 Нашій гості сподобалось , як ви працювали на уроці . Очікування від уроку справдились. Ви були активними, виразно читали, відповідали на запитання, зв’язно висловлювали свою думку.Свої враження від уроку зобразьте на хмаринках.
Слайд 31
ивіться частіше в небо, і можливо ви станете свідками воістину прекрасних речей.







Комментариев нет:

Отправить комментарий